Aby sen był zdrowy

Aby sen był zdrowy

Przesypiamy średnio 1/3 naszego życia, a w trakcie nocnego wypoczynku w naszym ciele zachodzą procesy regenerujące i naprawcze. Bez względu na to, czy jesteśmy typem sowy, czy skowronka, sen jest jednym z kluczowych części składowych naszego dobrego samopoczucia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Napoleon ponoć sypiał tylko 4 godziny na dobę, ale najczęściej zalecany przez lekarzy i najzdrowszy jest sen 8-godzinny. I choć 8 godzin regenerującego wypoczynku nie wydaje się być czymś trudnym do osiągnięcia, bezsenność i kłopoty ze snem to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób (ok. 2/3 Polaków przyznaje się do problemów ze snem). Zdrowy, mocny i nie przerywany niczym sen dla wielu z nich staje się czymś nieosiągalnym, a przecież jest on tak istotny! Długotrwała bezsenności może wywoływać nadmierną drażliwość i zaburzenia nastroju, osłabienie odporności, depresję czy schorzenia układu krążenia. Zwiększa także ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Jak zadbać o dobry sen?

Jedna nieprzespana noc od czasu do czasu nie jest jeszcze powodem do zmartwienia, ale jeśli problem z zasypianiem pojawia się kilka razy w tygodniu – czas zacząć działać. Najprostszą, a zarazem bardzo efektywną rzeczą, jaką możemy wtedy zrobić jest zadbanie o sypialnię. Przed pójściem spać koniecznie trzeba ją przewietrzyć i sprawdzić, czy nie jest w niej zbyt gorąco (optymalna temperatura do spania to ok 18-20°C). Warto także uprzątnąć z niej bałagan (utrudnia on zasypianie) i zadbać o wygodny (najlepiej niezbyt miękki) materac. Doskonałym pomysłem będzie też usunięcie z niej telewizora i wyłączenie wszystkich ekranów na – co najmniej – godzinę przed planowanym spoczynkiem.

Kolejną ważną sprawą jest zdrowy tryb życia – starajmy się iść do łózka codziennie o tej samej porze. Pomoże to organizmowi „przestawić” się i odpowiednio wyregulować nasz rytm dobowy. Warto także unikać drzemek w ciągu dnia, które tenże rytm zakłócają. Na zdrowy sen wskazana jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu – zmęczony organizm będzie potrzebował odpoczynku i sen nadejdzie szybciej. Najlepiej taki trening przeprowadzić na 2-3h przed zaśnięciem, by organizm miał czas się wyciszyć i przygotować do wypoczynku.

Aby zadbać o zdrowy sen konieczne jest także ograniczenie używek (kawy i napoi z kofeiną, papierosów czy alkoholu) oraz zadbanie o regularne posiłki. Lekkostrawne kolacje powinniśmy jeść 3-4h przed snem, dzięki temu zdążymy wszystko strawić przed snem i nie obciążymy organizmu.

Bezdech senny – gdy sen nie przynosi ukojenia

Zdarza się jednak, że to nie samo zasypianie jest problemem, lecz zaburzenie struktury snu. W wyniku nadmiernego zwiotczenia mięśni pojawiają się problemy z przepływem powietrza przez drogi oddechowe, irytującym dla otoczenia chrapaniem i… nagłym wybudzaniem się z uczuciem dezorientacji i duszności. Takie objawy wskazują na obturacyjny bezdech senny. W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć tej dolegliwości – bezdech negatywnie odbija się bowiem na jakości naszego życia (powoduje senność, spadek libido, chroniczne uczucie zmęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją itp. dolegliwości, wynikające z niedotlenienia organizmu), a także może stać się przyczyną zagrażających życiu chorób, jak zawał serca i udar.

Jeśli więc masz podejrzenie, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny – koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi test senności oraz wykona inne niezbędne badania. Więcej na temat leczenia bezdechu dowiesz się tutaj: http://zdrowysen.info/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 − = 1