Atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne

Atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne

Ideą zajęć pozalekcyjnych jest wzbogacenie dziecka o wiedzę oraz umiejętności, których nie ma szans na zdobycie w szkole. By dziecko chętnie w nich uczestniczyło należy wybrać takie atrakcje dla dzieci, które będą naprawdę kreatywne, ciekawie prowadzone oraz mogą pomóc przyswoić dziecku jakieś ciekawe z jego punktu widzenia umiejętności, która będą również rozwijające.

Zajęcia ruchowe

W szkole nasza pociecha spędza naprawdę dużo czasu w bezruchu, często w niewygodnej pozycji. Mało jest też zajęć wychowania fizycznego, a często bywa też tak, że uczeń nie ma ochoty w nich uczestniczyć z różnych względów. Tak, czy inaczej nietrudno się zgodzić, że dzieci potrzebują więcej ruchu, więc atrakcje dla dzieci przewidziane na zajęcia pozalekcyjne powinny taki ruch uwzględniać. Spore grupie maluchów na pewno przypadnie do gustu taniec nowoczesny, który naprawdę pomaga rozładować nagromadzoną energię oraz rozruszać wszystkie mięśnie.

Balet to propozycja głównie dla dziewczynek, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli takimi zajęciami zainteresuje się również chłopiec. Treningi dają okazję nie tylko do ruchu, ale także ćwiczenia wytrwałości oraz determinacji. Takie atrakcje dla dzieci wspomagają jego rozwój ruchowy oraz wzbudzają ducha ambicji, która będzie pomagała im robić postępy w tej dziedzinie.

Języki i sztuka

Nauka języków to typowy przykład zajęć pozalekcyjnych, które nie zawsze są lubiane przez malucha, ponieważ kojarzą mu się z przedłużeniem zajęć w szkole. Może jednak pociecha zachwyci się takimi atrakcjami dla dzieci jak nauka nietypowego języka jak chiński czy norweski. Są to języki trudne, jednakże mózg dziecka jest w stanie opanować chociażby podstawy. Jeżeli tylko zajęcia są poprowadzone naprawdę ciekawie, mają szansę na sukces.

W ramach zbliżania się do sztuki oraz rozsmakowania się w niej, można dzieciom zaproponować zajęcia z malarstwa czy też zajęcia teatralne. Obie te formy rozrywki pobudzają i wyzwalają zarówno wyobraźnię, jak i kreatywność. Pomagają też dziecku rozwijać się wewnętrznie. Prawdopodobnie szczególnie maluchy introwertyczne będą usatysfakcjonowane z takiego sposobu spędzania wolnego czasu.

Ekologia i przyroda

Zajęcia pozalekcyjne w terenie, polegające na poznawaniu przyrody to jeszcze jeden przykład atrakcji dla dzieci, które wszechstronnie wpływają na jego rozwój oraz świadomość ekologiczną. Podczas wypraw z grupą dziecko ma okazję zetknąć się na żywo z różnymi gatunkami zwierząt i roślin. Jeżeli część zajęć jest prowadzona na miejscu, pociechy oglądają filmy przyrodnicze czy też zajmują się własną hodowlą roślin.

W obecnych czasach staramy się dbać o dobro naszej planety, ponieważ jest ona zagrożona dalszymi działaniami ludzkimi. Nasze dzieci także powinny taką świadomość zdobyć oraz nauczyć się, jak czynnie działać na rzecz naszej planety. Można się tego dowiedzieć na zajęciach ekologicznych po lekcjach.

Zajęcia pozalekcyjne nie muszą oznaczać uciążliwego obowiązku dla naszych dzieci, pod warunkiem, że będą one faktycznie zgodne z ich zainteresowaniami.

Tekst powstał we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 3 = 5