Audyt energetyczny – co to jest?

Audyt energetyczny – co to jest?

Audytem energetycznym można nazwać ekspertyzę, która jest zlecana przez osoby zarządzające danym przedsiębiorstwem w celu wykonania kontroli stanu zużycia energii elektrycznej. Warto również zauważyć, że audyt energetyczny może być przeprowadzony w pełni lub dotyczyć tylko wybranych zagadnień. Może być również wykonywany dla określenia efektu ekologicznego – wskaźnika określającego wpływ, jaki dane przedsiębiorstwo wywiera na środowisko.

Kogo obejmuje prawny obowiązek do przeprowadzenia audytu energetycznego?

Powołując się na informacje zawarte na stronie www.unicon-termo.pl, w 2016 roku ustawa o efektywności energetycznej nałożyła na duże przedsiębiorstwa obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego raz na cztery lata. Do dziś jednak nie każda firma objęta obowiązkiem ustawowym wywiązuję się w terminie ze swoich zobowiązań. Cieszyć może jednak informacja, którą podaje firma Unicon. Według niej coraz więcej właścicieli firm docenia możliwości, które daje audyt energetyczny. Dzięki informacjom uzyskanym podczas trwania badania dane przedsiębiorstwo może w przyszłości sporo zaoszczędzić.

Co dobrego danej firmie może przynieść audyt energetyczny?

Celem audytu powinno być wskazanie właścicielowi firmy działań, jakie powinien przedsięwziąć, aby w przyszłości móc możliwie jak najbardziej obniżyć rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Do zadań audytorów należy również stworzenie planu zawierającego informacje, jakie ewentualne rozwiązania technologiczne mogłyby się sprawdzić w danym obiekcie budowlanym i czy byłyby one opłacalne. Mimo tego, że przeprowadzenie audytu energetycznego jest procesem dość czasochłonnym, to daje dużą wiedzę właścicielowi obiektu oraz pozwala starannie zaplanować przyszłe prace termomodernizacyjne. A to dlatego, że celem audytu jest wykazanie stanu zużycia energii budynku, a także wskazanie konkretnych rozwiązań, dzięki którym możliwa będzie oszczędność wynikająca z obniżenia rachunków za światło i ogrzewanie.

Audyt energetyczny jest ekspertyzą podejmowaną w celu oceny, a w konsekwencji zmniejszenia ilości zużywanej w budynku energii. Audyt energetyczny budynku może być wykonany w pełni lub dotyczyć wyłącznie wybranych zagadnień, jak oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie itp.

Skutkiem audytu energetycznego ma być stworzenie planu zawierającego informacje, jakie ewentualne rozwiązania technologiczne mógłby by się sprawdzić w danym obiekcie budowlanym i czy byłyby one opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − = 2