Czym jest dermatologia?

Czym jest dermatologia?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która bada i opisuje struktury, funkcje oraz schorzenia skóry, włosów i paznokci, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe ujawniające się na skórze. Z tego względu dzieli się ją na dermatologię kliniczną (diagnozowanie i leczenie) i doświadczalną (poznawanie struktury i mechanizmów funkcjonowania skóry). Jest jedną z podstawowych lekarskich specjalności niezabiegowych.

Zakres

Dermatologia obejmuje m. in.: anatomię, histologię i fizjologię skóry, profilaktykę i leczenie chorób skóry, zaburzenia rozwojowe skóry, wrodzone defekty immunologiczne, epidemiologię chorób skóry, rolę wirusów w etiologii i patogenezie chorób skóry, wpływ zjawisk immunologicznych i autoimmunologicznych w dermatozach, wynikające z chorób ogólnoustrojowych schorzenia skóry, podstawową kosmetologię lekarską, fizykoterapię oraz laseroterapię.

Dziedziny pochodne

Z dermatologią wiąże się wiele innych dyscyplin medycznych. W najbliższym związku wydaje się być wenerologia, zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Dziś często mówi się też o kosmetologii, która zwłaszcza wśród pań staje się coraz bardziej popularna. A to dlatego, że za pomocą środków kosmetycznych pielęgnuje, przywraca oraz zwiększa atrakcyjność fizyczną, ze szczególnym uwzględnieniem skóry, włosów i paznokci. Ten sam cel, tzn. osiągnięcie pięknego i zdrowego wyglądu ciała, stawia sobie również estetologia kosmetyczna. Osiąga go jednak za pomocą leków i zabiegów inwazyjnych. Prócz tego wymienia się takie dziedziny jak: dermatochirurgia (chirurgia skóry), fotodermatologia (terapia laserowa), pediatria dermatologiczna, geriatria dermatologiczna, dermatoepidemiologia, dermatologia alergologiczna oraz psychodermatologia.

Więcej informacji znajdziesz na SKINLINE – Laseroterapia i dermatologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 − 5 =