Dziecko chore, dziecko zdrowe, czyli kiedy udać się do pediatry?

Dziecko chore, dziecko zdrowe, czyli kiedy udać się do pediatry?

Wiele mam zastanawia się, kiedy pójść z przeziębionym dzieckiem do lekarza. Czy katar u niemowlaka i pokasływanie można leczyć na własną rękę, czy lepiej skonsultować z pediatrą? Jedno jest pewne – zawsze wzywamy lekarza do chorego noworodka. Natomiast gdy do objawów dołącza gorączka, zmiana zachowania lub wydzielina z nosa koloru żółtego bądź zielnego, należy udać się do pediatry.

Wizyta w przychodni

LEKARZ PEDIATRA w większości przychodni przyjmuje na dwóch osobnych oddziałach – dla dzieci zdrowych oraz dla dzieci chorych. Istotne jest to, aby były to oddzielne miejsca, ponieważ dzieci zazwyczaj nie mają wysokiej odporności i zachorowanie na świnkę czy inną chorobę zakaźną jest bardzo prawdopodobne w przypadku kontaktu zdrowego dziecka z chorym.

Niepokojące objawy…

Do pediatry rodzice mogą udać się w związku z koniecznością uzupełnienia bilansu w danym wieku oraz dowiedzenia się, jak wygląda kalendarz szczepień na konkretny okres. Oczywiście, wówczas udajemy się do poradni dzieci zdrowych. W przypadku, gdy u dziecka występują pierwsze objawy choroby albo choroba szybko postępuje, wyjścia są dwa. Większość pediatrów w trakcie dnia przyjmuje w przychodniach, jednak w godzinach wieczornych możliwe jest umówienie się na wizytę domową. Dotyczy to szczególnie małych dzieci z wysoką gorączką czy chorobą zakaźną. Kaszel u niemowlęcia też jest sygnałem niepokojącym. Choć jego przyczyna może być również błaha (np. spływający do gardła nadmiar śliny, który towarzyszący ząbkowaniu), nie należy go lekceważyć. Zwykle jest jednak objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Jeśli coś w zachowaniu dziecka was niepokoi, koniecznie skonsultujcie się z pediatrą. Pamiętajcie, że gorączkującego malucha (o gorączce mówimy, gdy temperatura przekracza 38,5 st. C) zawsze musi zbadać lekarz. Nie czekacie jednak na jego wizytę z obniżeniem temperatury, bo wysoka gorączka u niektórych dzieci może doprowadzić do drgawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 1 = 3