Jak układać sztućce na stole?

Jak układać sztućce na stole?

Prawidłowe ułożenie eleganckich sztućców na stole w towarzystwie równie wytwornej zastawy to umiejętność, którą powinni opanować wszyscy, którzy dość regularnie do swego domu zapraszają gości na obiady i kolacje składające się z wielu dań. W końcu innych noży, widelców i łyżek używamy do przystawek, pierwszego i drugiego dania, deseru, kawy i herbaty oraz tak szczególnych dań jak ryby, ostrygi czy też ślimaki. Idealnie, kiedy wszystkie elementy pochodzą z jednego kompletu polskiej marki z tradycją – Hefra.

Ogólne zasady dotyczące układania sztućców

Po pierwsze ułożenie sztućców na stole musi wynikać z kolejności ich używania. Poszczególne elementy należy oczywiście zlokalizować po obu stronach talerza. Najdalej od naczynia kładziemy te, których użyjemy jako pierwszych. Co ważne, na stole nie powinno znajdować się więcej ponad trzy pary noży i widelców. Nawet jeśli przygotowane menu zakłada cztery, pięć lub więcej dań, które wymagają dodatkowych łyżeczek, noży i widelców, powinnaś podać je w komplecie z określoną potrawą.

Prawa strona

Po prawej stronie, najbliżej talerza połóż nóż stołowy (ostrze skierowane w stronę naczynia), następnie łyżkę do zupy oraz nóż do przystawek. Jeśli natomiast główne danie stanowi ryba zamiast klasycznego noża na stole powinien znaleźć się specjalny nóż do ryb (po przeciwnej stronie odpowiednio widelec do ryb).

Lewa strona

Chcąc prawidłowo rozłożyć sztućce po lewej stronie talerza, najbliżej naczynia należy położyć widelec obiadowy, a następnie widelec do przystawek, np. sałatek, rolmopsów, śledzi.

Ponad talerzem

Na prawej i lewej stronie się nie kończy. Na stole dodatkową przestrzeń dla sztućców stanowi miejsce powyżej talerza. To tutaj należy umiejscowić sztućce Hefra czyli sztućce deserowe, czyli łyżeczkę skierowaną trzonkiem w prawo oraz nad widelczykiem odwróconym trzonkiem w lewo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 5 = 10