Kredyt gotówkowy — Sprawdź czym jest, jak działa, gdzie możemy go wziąć i na co zwrócić uwagę przy jego braniu!

Kredyt gotówkowy — Sprawdź czym jest, jak działa, gdzie możemy go wziąć i na co zwrócić uwagę przy jego braniu!

Kredyty gotówkowe to jedne z najczęściej branych kredytów na rynku. Jest to podstawowa forma kredytów udzielanych przez banki, a wiele osób w ten sposób finansuje zakup nowych gadżetów, inwestycje czy wyjazd wakacyjny. Wzięcie kredytu jednak nieco przeraża wiele osób, gdyż nie wiedzą oni jak działają, na co zwrócić uwagę i o co zadbać biorąc taki kredyt. W dalszej części prezentujemy wszystkie informacje o kredycie gotówkowym. Pomagamy również wybrać ten najlepszy świadomie i z pełną wiedzą na temat kredytu. Szczegóły poniżej.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt pieniężny udzielany przez banki. Tylko one mogą udzielać kredytów bankowych, a kredyt taki jest udzielany na podstawie prawa bankowego. Kredyt gotówkowy jest przyznany nam w formie gotówki, którą możemy wydać na dowolny cel. Na rynku wszystkie banki oferują kredyty gotówkowe, gdyż są to ich flagowe oraz podstawowe produkty bankowe. Aby wziąć kredyt gotówkowy, należy mieć ukończone 18 lat, nie być zadłużonym oraz spełnić warunki banku odnośnie zdolności kredytowej. Kredyty gotówkowe mogą być przyznawane na sumy od kilkuset złotych nawet do kilkuset tysięcy. Każdy bank będzie posiadał nieco inną ofertę dla klientów odnośnie np. ilości, rat, wysokości kredytu czy warunków, jakie trzeba spełnić.

Proces przyznawania kredytu gotówkowego jest dosyć prosty. Kredyt taki możemy wziąć zarówno osobiście w banku, jak i elektrycznie. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, należy udać się osobiście do placówki bankowej. Następnie wraz z doradcą wypełniać będziemy wniosek kredytowy. Cała operacja trwać może od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podamy w nim wszystkie nasze dane osobowe, dane odnośnie zarobków, pracy, zobowiązań oraz ew. ustawień kredytu. Następnie wniosek jest wysyłany do centrali banku, gdzie analitycy — najczęściej w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu minut analizują go i wydają decyzję — pozytywną bądź negatywną. Wniosek taki możemy uzupełnić np. w bankowości mobilnej czy elektronicznej. Jeśli decyzja jest pozytywna, pieniądze są przelewane w formie gotówki na nasze konto bankowe, a my otrzymujemy harmonogram spłaty kredytu.

Pierwszym elementem, na jaki przeważnie zwracamy uwagę to koszty czy oprocentowanie kredytu. Jest to ważny czynnik dla wszystkich klientów. Jeśli chcemy sprawdzić, ile zapłacimy za kredyt i ile więcej będziemy musieli oddać, należy kierować się skrótem RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ujmuje w sobie wszystkie koszty, jakie poniesiemy, biorąc kredyt. Im jest niższa, tym korzystniejsze warunki finansowe. Niektóre banki mogą oferować np. 0% samego oprocentowania a naliczać duże sumy np. prowizji czy kosztów kredytu. RRSO to bezwzględny i miarodajny skrót określający koszty kredytu.

Zdolność kredytowa

Drugim ważnym elementem każdego kredytu jest zdolność kredytowa. Banki udzielając jakiegokolwiek kredytu, są zobowiązane, aby zbadać naszą zdolność kredytową. Czynność ta nie jest opisana w konkretny sposób, dlatego banki stosować mogą nieco inne procedury czy wymagania, aby otrzymać kredyt. Są one podobne, lecz jeśli w danym banku nie otrzymamy kredytu, nie jest powiedziane, że inny bank nam go nie udzieli. Warto zatem w razie odmowy wybrać inny bank np. który słynie z niskich wymagań. Dobrym pomysłem jest też branie kredytu w banku, w którym mamy konto i historię wpływów np. pensji. Marki takie z pewnością chętniej udzielą nam kredytu niż banki, z którymi wcześniej nie mieliśmy nic do czynienia.

Jeśli chcemy zwiększyć swoją zdolność kredytową, istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest uregulowanie wszystkich opóźnień oraz spłacenie końcówek innych pożyczek czy kredytów. Takie dane np. w bazie BIK, w której jesteśmy sprawdzani, mogą uniemożliwić wzięcie nam nowego kredytu. Jeśli będziemy mieli już uporządkowaną sytuację obecnych zobowiązań, możemy zatroszczyć się np. o nasze wpływy. Banki najbardziej cenią te z tytułu umowy o pracę, a nie umów cywilno-prawnych. Ważne jest również, aby pensja była w formie podstawy, a nie podstawy i prowizji czy premii. Banki nie będą wtedy brały prowizji pod uwagę — nawet jeśli jest to dużą część naszych ogólnych zarobków. Warto porozmawiać wtedy z pracodawcą, abyśmy otrzymywali większą pewną miesięczną pensję — niezależnie od wyników. Jeśli posiadamy kilka zobowiązań, a zależy nam na nowym kredycie, warto je skonsolidować. Dzięki temu kosztem dłuższego spłacania rat, zmniejszymy miesięczne zobowiązania nawet o kilkadziesiąt procent, co jest bardzo ważne dla banku. Wypełniając wniosek kredytowy, warto również wybrać raty stałe, a nie malejące. Raty malejące mają wyższą niż średnia pierwszą ratę, a co za tym idzie, musimy mieć wyższą zdolność kredytową aby otrzymać taki kredyt, co jest niekorzystne.

Dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy, a nie pożyczkę?

Bardzo często przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu gotówkowego zastanawiamy się, czy wziąć bankowy kredyt gotówkowy, czy prywatną pożyczkę gotówkową w prywatnej firmie pożyczkowej. Obecnie na rynku konkurencja jest bardzo duża między tymi rozwiązaniami, ale z kilku powodów warto wziąć bankowy kredyt gotówkowy. Pierwszym z nich jest aspekt czysto finansowy. Kredyty gotówkowe — szczególnie te w promocjach bardzo często mają niskie i atrakcyjne oprocentowanie. W porównaniu do prywatnych firm pożyczkowych banki są również dużo bardziej wiarygodnymi instytucjami. Mamy zatem pewność, że nie stosują nieuczciwych, nielegalnych czy podstępnych “sztuczek” np. w postaci zapisów “małym druczkiem” w umowach itp. Banki podlegają też ścisłemu nadzorowi i kontroli finansowej. Jest ich równie wiele, co daje duży wybór i możemy osobiście stawić się do placówki oraz porozmawiać z doradcą — czego nie oferuje zdecydowana większość prywatnych pożyczkodawców. Do korzyści kredytu bankowego możemy zaliczyć też bezpieczeństwo naszych danych, które musimy podać podczas brania pożyczki lub kredytu. Bankowy system, renoma banku czy profesjonalni pracownicy finansowi z pewnością są w tym względzie bardziej wiarygodni i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa naszych danych osobowych.

Artykuł powstał we współpracy z: pozyczkaplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 + = 13