Krótka historia herbaty

Krótka historia herbaty

Herbata, obecnie jeden z najpopularniejszy oraz najbardziej rozpowszechnionych na świecie gorących napojów, ma bardzo długą i niezwykle zawiłą historię. Powstało też wokół niej wiele legend. Jednak z pewnością jej ojczyzną jest Państwo Środka, czyli Chiny. Pierwsze zapisy o jej oryginalnym smaku i dobroczynnych właściwościach pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Do Europy trafiła przez Japonię dopiero w 1610 roku, lecz nie od razu zachwyciła mieszkańców Starego Kontynentu, przyzwyczajonych raczej do smaku miodu i piwa.

Co się zmieniło?

Niegdyś herbata była naparem cesarzy i królów. Ze względu na wysoką cenę, nie każdy mógł sobie pozwolić na jej zakup. Z jej parzeniem wiązał się cały rytuał. Natomiast dziś niewielu wyobraża sobie jakikolwiek posiłek bez filiżanki tego aromatycznego naparu. Coraz częściej sięgamy też nie tylko po tradycyjną czarną lub owocową, ale również odkrywamy orientalne smaki herbaty zielonej, białej, czerwonej, oolong, rooibos i ich przeróżne warianty smakowe.

Powrót do tradycji

Wraz ze wzrostem popularności herbaty oraz jej różnych odmian na sklepowych półkach, zwłaszcza w supermarketach, zaczęło pojawiać się coraz więcej rodzajów i smaków. Wciąż rośnie też liczba firm produkujących ten napój. Niestety w większości przypadków herbaty te są dość niskiej jakości, liście suszu mocno przemielone i umieszczone w torebkach. Od pewnego czasu możemy na szczęście obserwować swego rodzaju powrót do tradycji. Powstaje bowiem coraz więcej sklepów z herbatą, które w swojej ofercie posiadają ponad sto aromatycznych mieszanek. Dodatkowo zajmują się również sprzedażą akcesoriów do parzenia, takich jak dzbanki, zaparzacze czy filtry. Robiąc zakupy w takim miejscu mamy więc pewność, że herbata to bogactwo witamin i innych składników sprzyjających zdrowiu i profilaktyce przed różnego rodzaju chorobami.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.kraina-aromatow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − 7 =