Łazienka w stylu eko

Łazienka w stylu eko

 

Ekologia jest nie tylko modna, ale przede wszystkim pożyteczna. Być może dlatego wiele osób coraz częściej decyduje się na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w swoim najbliższym środowisku – w domu. Wielu projektantów opowiada się za tym, by nowoczesną łazienką była łazienka w stylu eko. Co to oznacza? Nie wystarczy użyć odpowiednich materiałów do jej wykończenia, polecanych na przykład przez firmę Krzemień. Duże znaczenie bowiem ma również ograniczenie używania środków chemicznych oraz nawyki i technologie, które umożliwiają oszczędność wody i energii. I chociaż wielu osobom wydaje się, że aby mieć łazienkę stylu eko potrzebny jest drogi specjalistyczny sprzęt, to w rzeczywistości okazuje się, że wcale nie jest to warunek konieczny. 

Oszczędność

Ograniczenie ilości wody to jeden z warunków, by stworzyć łazienkę w stylu eko. A to  stanowi nie lada wyzwanie, gdyż pomijając jej konieczne wykorzystywanie do prania ubrań, koszty generują również długie relaksacyjne kąpiele. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają stworzyć łazienkę w stylu eko również w tej kwestii. Jednym z nich jest zamontowanie perlatora, który napowietrzając strumień wody ogranicza jej zużycie. Drugim sposobem jest częstsze korzystanie z prysznica, gdyż codzienne napuszczanie wody do wanny nie należy do oszczędnych. Ważne jest również zainstalowanie dobrego systemu spłukującego w toalecie. Wiele stelaży podtynkowych posiada już możliwość wyboru ilości wody, np. 1/3 czy 2/3 pojemnika. Oczywiście łazienka w stylu eko powinna oszczędzać nie tylko wodę, ale też prąd. W tym przypadku pomocne będzie na przyklad pilnowanie, by włączać pralkę, gdy jej bęben zapełniony jest w całości, a nie tylko do połowy. Niższe rachunki zauważamy również wymieniając żarówki na oświetlenie ledowe oraz wybierając sprzęty, które zużywają mniej prądu.

Naturalne detergenty

Chcąc mieć łazienkę w stylu eko należy zastąpić chemiczne środki naturalnymi. Do czyszczenia łazienki warto stosować ocet z wodą, cytrynę czy sodę oczyszczoną, zamiast kupować gotowe preparaty w sklepie. Z kolei odświeżacze powietrza z powodzeniem zastąpić można dowolnymi olejkami eterycznymi, a chemiczne proszki kulami lub orzechami piorącymi. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 4 = 4