Poznaj tajemnicę prawdziwej, włoskiej kawy!

Poznaj tajemnicę prawdziwej, włoskiej kawy!

Nie bez przyczyny zwykło się mówić, że najsmaczniejszej kawy napijemy się we Włoszech – Włosi doszli do prawdziwej perfekcji w przyrządzaniu tego napoju. Jakie są ich sposoby na pyszne espresso czy cappuccino?

Tajemnica doskonale przyrządzonej kawy tkwi w ziarnach, stopniu zmielenia ziaren, odpowiednio przygotowanych ekspresie czy innym urządzeniu do parzenia. To jednak nie wszystko – istotne są również umiejętności baristy, który wie jak przyrządzić aromatyczny i esencjonalny napój.

Kawa – przyjrzyj się ziarnom z bliska!

Każdy barista wie doskonale, jak istotne jest odpowiednie dobranie ziaren oraz ich przechowywanie. Najwyżej cenione są mieszanki kaw zawierających procentowo większą liczbę ziaren arabiki. Robusta uważana jest za kawę kwaśną, przez co też mniej smaczną. Kawa dociera do kawiarni w szczelnie zamkniętych, kilogramowych workach. Topowi dostawcy kawy dbają o to, aby worki posiadały specjalne wywietrzniki. Wszystko po co, aby jak najdłużej zachować naturalny aromat kawy. Tuż po otwarciu łatwo sprawdzić, w jakim stanie jest kawa. Jeśli na ściankach opakowania wyczuwamy delikatnie tłusty nalot, oznacza to, że opakowanie jest szczelne. Ziarna powinny posiadać głęboki kolor i być lśniące.

Włosi wiele uwagi przykładają do tego, jak parzona jest kawa. A sposobów jest wiele! W kawiarniach dostaniemy najczęściej kawę z wysokiej klasy ekspresów ciśnieniowych. Wykonanie dobrego espresso zajmuje ok. jednej minuty, z czego 28 sekund to samo zaparzanie przez ekspres. Kawa może być także przyrządzana w kawiarkach – słynne, włoskie mokki są znane również w Polsce i chętnie wykorzystujemy je w domu. Mokki dają aromatyczny, mocny napar, który z pewnością pozwoli pobudzić do działania. Innym rodzajem kawy są dripy. To metoda parzenia kawy poprzez mielenie jej i umieszczanie w specjalnym filtrze. Ten rodzaj parzenia wykorzystuje głównie jasno palone ziarna.

Jak przygotować mleko?

Włosi wiedzą doskonale, jak ważne jest prawidłowe przygotowanie mleka do espresso. Mleko powinno być schłodzone, pełnotłuste. Wlewa się je do stalowego dzbanuszka z dzióbkiem. Kolejnym etapem jest przeczyszczenie dyszy w ekspresie. Dysza umieszczana jest pod powierzchnią mleka. Barista samodzielnie musi ocenić – poprzez dotyk dzbanka – kiedy mleko osiągnie odpowiednią temperaturę. Optymalna temperatura to 60-70 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura będzie wyższa lub doprowadzimy do zagotowania płynu – mleko zgorzknieje i całkowicie zepsuje smak kawy. Mleko należy delikatnie wlać do kawy lub też do osobnego dzbanuszka, aby klient mógł samodzielnie dozować jego ilość.

Źródło: www.cafesilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = 7