Skuteczne zapobieganie próchnicy

Skuteczne zapobieganie próchnicy

Próchnica to jedna z bardziej nieprzyjemnych i uporczywych chorób, która jednocześnie atakuje większą część populacji. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że można dosyć skutecznie zapobiegać rozwojowi tego typu problemów. Duże znaczenie ma również odpowiednio szybkie leczenie.

Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że postawą profilaktyki różnych chorób zębów są systematyczne wizyty u dentysty. Stomatolg Kraków nie ma zazwyczaj problemu ze znalezieniem wszystkich ubytków, nawet jeśli znajdują się one w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet. Szybkie wyleczenie próchnicy pozwoli na zaoszczędzenie sobie bólu, a także zmniejszenie wydatków na leczenie. Jednocześnie sprawi, że próchnica nie będzie się rozprzestrzeniać na kolejne zęby.

Właściwa pielęgnacja

Oczywiście regularne odwiedzanie stomatologa Kraków to nie wszystko, co można zrobić dla zachowania zdrowych zębów. Na pewno konieczna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, o której należy pamiętać każdego dnia. Obejmuje ona przede wszystkim dokładne szczotkowanie zębów. Chociaż powinno być to oczywiste, wiele osób nie pamięta lub nie wie w jaki sposób prawidłowo czyścić zęby i ile czasu powinno to trwać. Niestety również stosowanie takich środków jak nici dentystyczne oraz płyny do płukania nie należy do najbardziej popularnych. Tymczasem nici pozwalają na bardzo skuteczne usunięcie resztek jedzenia ze wszystkich zakamarków między zębami, a płyn skutecznie zabija bakterie rozwijające się w jamie ustnej. W razie wątpliwości dotyczących właściwego dbania o zęby warto zapytać stomatologa Kraków, który powinien udzielić odpowiedniej porady i wszystko wyjaśnić.

Uwaga na słodycze

Częste sięganie po słodkie przekąski może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zęby. Dzieje się tak dlatego, że w czasie jedzenia słodkich produktów w jamie ustnej powstaje kwas, który uszkadza szkliwo stanowiące naturalną ochronę zębów. Jednocześnie duże ilości cukru są doskonałym pokarmem dla baterii żyjących w jamie ustnej. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie rezygnować ze słodyczy. Na pewno warto jednak pamiętać o tym, że sięgać po nie po posiłkach i następnie, jeśli jest to tylko możliwe, dokładnie myć zęby – to w dużym stopniu zmniejszy ich szkodliwe działanie.

Zabiegi profilaktyczne

Każdy stomatolog Kraków może polecić co najmniej kilka różnych zabiegów, które pozwalają na wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie ich odporności na rozwijanie się próchnicy. W przypadku dzieci warto na przykład zdecydować się na fluoryzację. Celem takiego zabiegu jest przede wszystkim wzmocnienie szkliwa, które będzie znacznie mniej podatne na uszkodzenia i tym samym na powstanie próchnicy. Należy również zwracać dużą uwagę na kondycję zębów mlecznych. Niestety rodzice często lekceważą tak zwane mleczaki, tymczasem próchnica często przenosi się na nie z zębów stałych.

Profilaktyka przynosi efekty

Każdy, kto leczył zęby, wie, że takie zabiegi są mało przyjemne, często bolesne i bardzo kosztowne. Na szczęście stosowanie odpowiedniej profilaktyki próchnicy przynosi naprawdę dobre rezultaty. Przede wszystkim duże znaczenie ma leczenie wszystkich, nawet najmniejszych ubytków. Jednocześnie można naprawdę dużo zrobić, żeby skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się. Trzeba także pamiętać o tym, że profilaktyka ma bardzo duże znaczenie już od pierwszych lat życia. Dlatego warto zabierać dzieci do dentysty, a także wyrabiać w nich zdrowe nawyki systematycznego dbania o zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 + 4 =