Zdrowe i piękne zęby – jak o nie dbać?

 Zdrowe i piękne zęby – jak o nie dbać?

 

Nasz uśmiech i piękne żeby to jedna z najwspanialszych, naturalny ozdób – nie ma co do tego wątpliwości. Współcześnie medycyna i stomatologia dają nam wiele możliwości poprawy naszego uśmiechu i zgryzu, dzięki czemu poprawia się również jakość naszego życia. Z jakimi problemami Polacy najczęściej zgłaszają się do stomatologów? 

Próchnica, braki w uzębieniu

Bez wątpienia to próchnica jest najczęstszym powodem, przez który pacjenci zgłaszają się do nas – mówi jeden z lekarzy kliniki dentistica.pl. Niestety, w Polsce problem próchnicy dotyczy już kilkuletnich dzieci. Wynika to przede wszystkim z nieodpowiedniej diety, ale również zaniedbań związanych z codzienną higieną jamy ustnej. Nieleczona próchnica może powodować spore komplikacje dla naszego zdrowia: w zaawansowanym stadium próchnicy ząb należy usunąć, a bakterie tworzone przez próchnicę wraz z krwioobiegiem mogą dostawać się do całego organizmu i ważnych narządów. 

Braki w uzębieniu to kolejny palący problem wśród Polaków. Brak nawet jednego zęba sprawia, że zmienia się układ w naszej szczęce, zęby sąsiadujące z luką tracą naturalny punkt podporu i mogą zacząć się chwiać. Zasadniczo uzupełnianie takich braków jest kluczowe do zachowania pięknego uśmiechu i sprawności żuchwy i szczęki. Brak więcej niż jednego zęba sprawia, że zmienia się sposób naszego mówienia, mimika, twarz może stać się niesymetryczna. 

Profilaktyka stomatologiczna w kilku krokach

Chcąc zachować zdrowe zęby na dłużej warto stosować się do poleceń lekarza. Przede wszystkim ograniczyć spożywanie słodkich i lepiących produktów oraz słodzonej wody, a po każdym posiłku szczotkować zęby i używać nici dentystycznych. Raz na pół roku warto umówić się ze stomatologiem na przegląd uzębienia oraz ścian jamy ustnej w poszukiwaniu zmian chorobowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 3 = 10