Próchnica groźna dla całego organizmu

 

Próchnica zaliczana jest dzisiaj do chorób cywilizacyjnych – choruje na nią co trzeci mieszkaniec Ziemi. W Polsce coraz młodsze dzieci przyprowadzane są do gabinetów dentystycznych z objawami bólowymi, których przyczyną okazują się być zmiany próchnicze. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy łatwiej zapobiegać niż leczyć?

Próchnica – choroba zakaźna!

Próchnica to zmiany w obrębie szkliwa, które wywołane są działaniem bakterii żerujących na płytce nazębnej. Do powstawania próchnicy niezbędny jest czas i cukier dostarczany w codziennej diecie, jak również zaniedbania związane z codzienną higieną czy też higieną niedostateczną. Próchnica początkowo atakuje szkliwo, z czasem zaczyna naciekać do wnętrza zęba – to właśnie wtedy pojawia się ból. Szybkie zdiagnozowanie próchnicy podczas regularnych wizyt kontrolnych pozwala na zminimalizowanie dyskomfortu związanego z leczeniem, gdyż zmiany są niewielkie. Zwlekając z leczeniem narażamy się jedynie na większe straty – zaatakowany próchnicą ząb może zacząć obumierać, a bakterie chorobotwórcze wraz z krwią przedostają się do organizmu, mogąc zagrozić naszym narządom wewnętrznym.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy wymaga interwencji stomatologa – warto znaleźć specjalistę doświadczonego, który w swoim gabinecie posiada wysokiej klasy sprzęt (np. zakupiony w sklepie rokodent.pl). Doświadczony stomatolog nie tylko dokładnie usunie zmienioną tkankę, ale również zabezpieczy odsłonięte struktury zęba przed degradacją poprzez stosowanie materiałów stomatologicznych.

Jak zapobiegać próchnicy?

Najważniejsze są regularne wizyty stomatologiczne oraz szczotkowanie zębów, przynajmniej trzy razy dziennie. Doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest wykorzystanie nici dentystycznych, które pozwolą na wymiecenie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 9 = 14